Naujienos

Instaliacijų spektaklis šeimai APIE BAIMES rež. Olga Lapina

2018. 09. 10.

Scena iš spektaklio „Apie Baimes“. Lauros Vansevičienės nuotrauka.
 

Ko bijojome vaikystėje ir ko vis dar bijome dabar? Ar baimė gali būti pozityvi? O gal ji būtina, kad galėtume augti? Ieškodama atsakymų į šiuos klausimus, režisierė Olga Lapina kartu su dailininke Renata Valčik sukūrė savitą erdvių architektūrą įvairiose Jaunimo teatro fojė erdvėse. Iš aktorių vaikystės patirčių ir asmeninių istorijų gimė baimių kambarių miestelis. Instaliacijų spektaklis visai šeimai Apie baimes – valanda kelionės po teatro erdves ir savo baimes. 

2017 metų teatro vaikams ir jaunimui Auksinio scenos kryžiaus apdovanojimą pelnė visa spektaklio Apie baimes kūrybinė komanda. Metų scenografės apdovanojimą pelniusios dailininkės Renatos Valčik vienas svarbiausių įvardintų darbų – Apie baimes.

 

Spektaklio kūrimo metu pasirinkome dvi svarbiausias kryptis: pirma - dokumentinio teatro, kuriame girdime autentiškas istorijas. Antra kryptis - kolektyvinė kūryba. Mane labai įkvėpė muziejinis požiūris į aktorių kaip į eksponatą. Nes eksponatas, iš vienos pusės, yra tikras, o iš kitos pusės, jis turi kontekstą, sąlygotumą... Šiame spektaklyje aktorių scenoje nėra. Yra jų istorijos ir visa istorijų įkvėpta vizualioji pusė. Man atrodo, kad toks principas sukuria gerą įtampą tarp fikcijos ir realybės, tarp autentiškumo ir jo meninės išraiškos. Dešimt aktorių istorijų išsirikiavo kaip dešimt baimės atspalviųĮ juos įtrauktas ir pats baimės neturėjimas bei noras rizikuoti. Man atrodo, kad viena svarbiausių šio spektaklio temų, yra baimė kaip žaidimas. Juk taip egzistuoja ir visa vaikų šiurpių kultūra: tai yra žaidimas su baime, savęs išbandymas. O jis padeda baimę suvokti ir peržengti.

Režisierė Olga Lapina

Juoda dėžė buvo idėja, nuo kurios atsispyrėme. Juoda dėžė - kaip skrynia, kurioje daug paslapties. Labai apsidžiaugėme, kai suradome šį spektaklio stuburą. Nuo tada viskas buvo paprasčiau: kiekviena juoda dėžė buvo skirta atskirai baimės temai. Kiekvienai temai norėjosi sukurti atitinkamą atmosferą, aplinką. Kadangi spektaklis skirtas šeimai, vaikams, norėjosi tą realybę kiek iškreipti, kad tai būtų prieangis tarp kažko nerealaus ir realaus. Juk kiekviena pasakojama istorija yra tikra, ir, beje, labai buitiška. O vaiko baimė ir fantazija egzistuoja kiek kitoje dimensijoje, nei suaugusio žmogaus. Fantazijos persipina, vaiko vaizduotė dirba visu pajėgumu.

Dailininkė Renata Valčik

Instaliacijų spektakliui „Apie baimes“ Olga Lapina „įdarbino“ ne scenines Jaunimo teatro erdves. Dešimt masyvių juodų medinių dėžių, kuriose vaidinami spektaklio epizodai, pastatytos koridoriuose, po laiptais, teatro administracinėse patalpose. Spektaklis suvokiamas ne tik kaip kelionė po vaikiškų baimių kambarius, bet ir kaip ekskursija po teatrą. Tai drąsus gestas teatrui su klasikine scena – dėže ir kiekvieno spektaklio pradžioje lėtai prasiskleidžiančia sunkia uždanga. Visą tradicinės salės konservatyvumą lengvai sugriauna specialiai sukurtų kambarių – dėžių intervencija į teatro erdvę. Tuo pat metu į šį vaikiškų fobijų pasaulį gali pasinerti tik dešimt žiūrovų. Tai optimistiškas pasivaikščiojimas po vaikų pasaulius, galintis daug duoti ir vaikams, ir jų tėvams.

 Ana Krasnoslobodceva (Rusija)