Naujienos

AUTONOMIJA rež. Árpád Schilling

2018. 09. 10.


Scena iš spektaklio „Autonomija“. Lauros Vansevičienės nuotrauka.
 
Tarptautinį pripažinimą pelniusio vengrų teatro režisieriaus Árpádo Schillingo spektaklis pagal scenarijų, gimusį repeticijų metu bendradarbiaujant visiems spektaklio kūrėjams. Autonomijoje susitinka žinomi Lietuvos teatro ir kino aktoriai – Valentinas Masalskis, Janina Matekonytė, Vidas Petkevičius, Andrius Bialobžeskis, Viktorija Kuodytė, Dainius Gavenonis ir kiti. Aktoriai personažams suteikė savo vardus. Spektaklio centre – viena šeima ir trys jos kartos. Šeimos gyvenimas atspindi pokyčius, kuriuos išgyvena šalis per atkurtos Nepriklausomybės laiką.Valentinui politinis virsmas buvo sėkmingas įvykis. Dėl savo talento ir lankstaus būdo jis praturtėjo, nes atsirado tinkamoje vietoje ir tinkamu laiku. Dvidešimtmetis Valentino anūkas Simas, siekdamas sukurti kino filmą apie visą šeimą, ją ir jos praeitį pamato visiškai kitokią... Daugeliui didinga mūsų šeimos, kaip ir valstybės, praeitis yra esminis pagrindas. Tačiau ką daryti, jei šis pagrindas sukurtas ant melo pamatų?
 
 
Šiame spektaklyje susiduriame su didele šeima, kurioje vienam kitą reikia suprasti. Taip pat svarbi kartų konflikto tema. Spektaklyje pasakojama istorija nėra specifiškai lietuviška. Ji - universali.  Galėtų vykti bet kurios kitos Europos šalies kontekste. Šiandien daug kur aktualus dabarties žmonių santykis su savo šalies praeitimi. Kaip bandome apsivalyti nuo savo praeities? Tarsi ją nuplauti arba patraukti į šoną. Bet jauni žmonės negali kurti savo gyvenimo čia jei jiems yra draudžiama patiems atverti praeitį. Kalbant apie žmogaus ar šalies autonomiją, man yra įdomus tas santykis su paslėpta praeitimi. Kita spektaklio tema - vyro ir moters pozicija šeimoje ir už jos ribų. Mes vis dar gyvename patriarchalinėje sistemoje, man šis moters ir vyro netolygumas, sprendimų priėmimas pagal vieną lytį, yra kraupus lygiai taip, kaip ir kiekvienos dienos rasizmas, kurio galbūt net nepastebime.
   Režisierius Árpád Schilling (Vengrija)
 
 
Spektaklio „Autonomija“ antroji dalis man atrodė kaip Kafkos absurdo ir paranojos vizija šeimoje. Ne tik šeimoje, bet ir pačioje valstybėje, gyvenimą paverčiant blogio mašina. Spektaklis parodo, kad toks kelias mūsų visuomenėse vis dar yra galimas.
                                                                                                                  
                                                                                                Režisierius Krystian Lupa (Lenkija)