Naujienos

Nulinė būsena

2018. 02. 01.

Praeitą savaitę Jaunimo teatre repeticijas pradėjo vengrų režisierius Árpádas Schillingas. Jis stato spektaklį darbiniu pavadinimu „Autonomija“. Lietuvos teatro publikai Schillingas neblogai pažįstamas – nuo pirmųjų Nepriklausomybės metų mūsų šalies teatro festivaliuose režisierius su nepriklausomo teatro grupe Krétakör pristatė ne vieną pasaulyje išgarsėjusį savo darbą, o 2015 metais Lietuvos nacionaliniame dramos teatre sukūrė spektaklį pagal Mariaus Ivaškevičiaus pjesę „Didis blogis“.

Vos atvykęs į teatrą, Schillingas pažymėjo: „Nepaprastai vertinu ir gerbiu režisierių Eimuntą Nekrošių ir jo darbus. Todėl man yra didelė garbė dirbti toje pačioje scenoje, kurioje Nekrošius pradėjo savo kūrėjo kelią“.

Antrą kartą į Lietuvą režisierius sugrįžo kurti kitokio spektaklio: „Teatro vadovas Audronis Liuga man pasiūlė tam tikrą kryptį, temą – autonomija. Šis žodis man yra ypatingai svarbus, be to, jis turi labai daug skirtingų prasmių. Ką reiškia autonomija? Tai gali būti politinis, socialinis, asmeninis klausimas. Jo reikšmė plati, juo galima apibūdinti ir nepriklausomybę, ir vienatvę. Taip pat šis žodis gali reikšti kažką progresyvaus arba kažką regresyvaus... Bet mane labiausiai domina autonomija kiekvieno iš mūsų asmeniniame gyvenime“, – teigė režisierius.

Prieš atvykdamas į Vilnių statyti spektaklio, Schillingas atsirinko keturiolikos aktorių komandą ir studijavo įvairią medžiagą apie šiuolaikinės Lietuvos visuomeninę, kultūrinę, politinę situaciją. Repeticijos prasidėjo be iš anksto parašytos pjesės, beveik „nuo nulio“. Spektaklis bus sukurtas per šešias savaites. Pirmosiomis savaitėmis, pasitelkęs diskusijas, aktorių improvizacijas ir jų asmenines istorijas, režisierius kartu su menine bendraautore Ildikó Gáspár pagal pasirinktą temą kuria dramaturginį tekstą. „Man yra labai svarbu atverti situaciją, kalbėti apie kylančius klausimus ir kiekviename žingsnyje dirbti drauge. Kadangi Lietuvos aktoriai sugeba gerai improvizuoti ir dirbti su abstrakčia medžiaga, tikiuosi jų indėlio į šį projektą. Labai viliuosi, kad aktoriai nesutriks ir nepasimes repeticijose, kurios, pradėtos nuo nulinės būsenos, iš tiesų yra tiesiog tam tikra autonomija. Man tai primena Nekrošiaus darbą – procesą, į kurį jis pasineria statydamas spektaklius“, – teigė režisierius.

 „Realizmas ir groteskas. Šie du dėmenys mane domina labiausiai. Man visuomet buvo didžiausias iššūkis surasti būdą, kaip juos būtų galima apjungti. Viena kryptis – žmogaus trapumas, vienišo žmogaus tragiškumas, mūsų kūno ar sielos troškimai. Kita kryptis kur kas platesnė: kaip mes bandome atkurti socialinius ryšius? Tad pirmai krypčiai mes bandysime sukurti paprastas realistines scenas. O antroje kryptyje ieškosime kelio, kaip su humoru atskleisti mūsų visuomenės problemas“, – apie kuriamą spektaklį pasakojo režisierius.

Schillingas kartu su bendraautore Ildiko Gáspár specialiai spektakliui kuriamoje pjesėje sieks atspindėti „mūsų nesibaigiančias didesnes ar mažesnes pastangas įgyti autonomiją“. Kuriant spektaklį, aktyviai dalyvauja ir kompozitorius Gintaras Sodeika. Išnaudodamas aktorių balsų galimybes, jis ieško akustinės terpės, kuri spektaklyje vaizduojamai realybei suteiks poetinę kryptį. Spektaklio tekstą iš vengrų kalbos verčia Asta Paulauskytė,  už spektaklio vadybą atsakinga Ildikó Ságodi.

Spektaklio „Autonomija“ bendrakūrėjai – devyni Jaunimo teatro aktoriai Kristina Andrejauskaitė,  Andrius Bialobžeskis, Ina Kartašova, Aleksas Kazanavičius, Janina Matekonytė, Vidas Petkevičius, Lukas Petrauskas, Dovilė Šilkaitytė, Neringa Varnelytė, taip pat Dainius Gavenonis, Viktorija Kuodytė, Valentinas Masalskis ir du jauni Klaipėdos jaunimo teatro aktoriai – Rugilė Latvėnaitė ir Simas Lunevičius.

Spektaklio „Autonomija“ premjera – 2018 m. kovo 9 ir 10 dienomis.