Naujienos

Jaunimo teatro 53-iojo sezono raktažodis

2017. 07. 14.

aletheia*

Jaunimo teatro 53-ojo sezono raktažodis – senas graikiškas žodis aletheia. Tai – viena pamatinių XX amžiaus vokiečių filosofo Martino Heideggerio sąvokų. Ji išreiškia tiesos, kaip paslėpties, atvėrimo idėją. Heideggeris tiesą siejo ne su tikrove, bet su būtimi. Ir tikėjo, kad per meno kūrinį ji gali „iškilti į šviesą“. Garsusis Heideggerio pavyzdys – Van Gogho paveikslas „Valstiečio batai“. Jame nutapyta nudėvėtų aulinių batų pora byloja apie žmogaus būtį.
 
Deja, šiuo požiūriu teatras negali prilygti dailės kūriniui. Štai Jaunimo teatro fojė ant senų svarstyklių guli nudėvėti auliniai batai iš Eimunto Nekrošiaus spektaklio „Pirosmani, Pirosmani...“. Ši keista instaliacija, kurią radau atėjęs dirbti į Jaunimo teatrą, šiandien nebejaudina. Nebent kaip liūdnas buvusios jo didybės simbolis. Tuo metu mirusio Pirosmanio, ant svarstyklių vežamo į amžinybę, įvaizdis spektaklyje buvo aletheia...
 
Teatras yra gyvas tik esamajame laike. Todėl jam svarbu atsiverti gyvenimui. Įkvėpti jo oro. Konfrontuoti su tikrove. Bet to nepakanka. Teatras gyvas per kūrybines idėjas. Jų šiandien ypač reikia Jaunimo teatrui, kuris kadaise buvo Lietuvos teatro avangardas. Reikia naujo kūrybinio skersvėjo. Juk jaunystę apibūdina ne amžius, bet idėjos.
 
53-ąjį sezoną Jaunimo teatre dirbs įvairių kartų skirtingi lietuvių ir užsienio režisieriai – Eimuntas Nekrošius, Olga Lapina, danė Kirsten Dehlholm, vengras Árpádas Schillingas. Jų būsimų premjerų idėjos peržengia atskirų literatūros kūrinių rėmus arba gimsta iš tuščio popieriaus lapo. Visi jie eina skirtingais keliais, siekdami panašaus tikslo – atverti tai, kas paslėpta. Žmoguje, laike, istorijoje...
 
Per kūrybines idėjas Jaunimo teatras sieks naujai atsiverti ir savo žiūrovui. Be skambių šūkių kviečiame įvairaus amžiaus publiką atrasti Jaunimo teatrą iš naujo. Įvairų ir besikeičiantį. Gyvą.    
 
Man patinka, kad aletheia yra ne teiginys, o siekiamybė. Kryptis. Judėjimas siekiant prisiliesti prie paslapties. Ne tikrovėje, bet žmoguje. Tik prisiliesti, nes jos atskleisti neįmanoma. Žmogus visada liks didesnė paslaptis už teatrą.
 
 
Audronis Liuga
Teatro vadovas
 
* atvėrimas