Naujienos

Dramaturgė Teklė Kavtaradzė: spektaklis „Apie baimes“ – kaip patyrimas visai šeimai

2017. 08. 01.

Dramaturgė Teklė Kavtaradzė. Vismantės Ruzgaitės nuotr.
 
Apie atmintį. Apie vaikystę. Ir „Apie baimes“. Taip pavadintą spektaklį Valstybiniame jaunimo teatre kuria režisierė Olga Lapina, dramaturgė Teklė Kavtaradzė, scenografė Renata Valčik, video menininkas Mikas Žukauskas ir kompozitorius Antanas Jasenka.
 
Po mėnesį trukusio darbo kūrybinėje laboratorijoje, kurioje Jaunimo teatro aktoriai dalinosi vaikystės prisiminimais ir, padedami psichologės Rasos Bieliauskaitės, gilinosi į baimės temą, dramaturgė T. Kavtaradzė kartu su komanda dėlioja būsimo veiksmo struktūrą, mėgindama sujungti skirtingas dokumentines istorijas.
 
„Spektaklis neturės vienos įprastos erdvės – scenos. Žiūrovai keliaus po tam tikrus kambarius, atspindinčius esmines mūsų baimes. Tokia pat struktūra persikelia ir į dramaturgiją – pasakojimo formą, kuri labiau primis ne spektaklį, o performansą ar instaliaciją“, – sako T. Kavtaradzė.
Jos teigimu, beveik visų istorijų atspirties taškas – vaikystė ir joje patirtos baimės. Tačiau skirtingas spektaklį kuriančių aktorių amžius – tai ir skirtingas istorinis laikotarpis, socialinė aplinka, kultūriniai kontekstai, vadinasi – ir skirtinga vaikystės patirtis.
 
„Pavyzdžiui, tremties baimė. Tai, ką yra patyrę vyresnės kartos aktorių šeimos, jaunieji yra tik skaitę ar matę filmuose. Žinoma, išgirdome ir universalių, atsikartojančių vaikystės baimių – baimę likti vienam, pasimesti, baimę netekti tėvų, tamsos baimę. Tačiau kas labai svarbu ir įdomu – beveik visose istorijose mes matome atsvarą: buvo baisu, tačiau tada kažkas atėjo, padėjo, išklausė“, – pasakoja dramaturgė.
Spektaklyje „Apie baimes“ vaidins Jaunimo teatro aktoriai – Sergejus Ivanovas, Ina Kartašova, Aleksas Kazanavičius, Lukas Petrauskas, Aušra Pukelytė, Janina Matekonytė,  Dalia Morozovaitė, Saulius Sipaitis, Gediminas Storpirštis ir Simonas Storpirštis.
 
„Žodis „vaidins“ gal ir nėra pats tiksliausias. Dramaturgijos pagrindas bus tikros, laboratorijos metu išgirstos aktorių istorijos, tačiau dar sprendžiame, kiek ir kokie personažai veiks spektaklyje, kokiu būdu jie jungsis su realiais aktoriais ir tikromis jų istorijomis. Žiūrovai nebus nepasyvūs stebėtojai – jie išgirs, matys, apčiuops. Spektaklį įsivaizduojame kaip patyrimą visai šeimai. Kaip galimybę mąstyti apie mūsų visų baimes – ateinančias iš vaikystės ir, daugeliu atveju, niekur nedingstančias, prisidedančias prie kiekvieno mūsų asmenybės formavimosi“, – sako T. Kavtaradzė.
 
Spektaklio „Apie baimes“ premjera Valstybiniame jaunimo teatre – rugsėjo 24 dieną.