Naujienos

„Bėgiko“ gastrolės Lietuvoje

2017. 02. 22.

Valstybinio jaunimo teatro naujausias spektaklis jaunimui „Bėgikas“ pradeda pavasario gastroles po Lietuvą. Dviejų „Auksinių scenos kryžių“ laureatės, jaunosios kartos režisierės Olgos Lapinos spektaklis kovo ir balandžio mėn.  bus rodomas net keliuose šalies regionuose. Vyresnių klasių moksleiviams ir jų tėvams aktualus spektaklis kvies permąstyti autoriteto, lyderystės, patyčių ir mokykloje patiriamo smurto temas. Jau kovo 9 d. „Bėgiką“ bus galima pamatyti Kėdainių kultūros centre, kovo 12 d. – Kultūros fabrike Klaipėdoje, kovo 16 d. –  Rokiškio kultūros centre, balandžio 5 d. – „Girstučio” kultūros ir sporto centre Kaune ir balandžio 26 d. Marijampolės dramos teatre.

Ar nesijaučiame, kad esame verčiami būti nugalėtojais? Ar sėkmės visuomenės nuostatos neįspraudžia jauno žmogaus į lyderio arba „lūzerio“ rėmus?  O ką reiškia būti sėkmingu žmogumi? Šiuos, jaunajam žiūrovui aktualius klausimus, kelia spektaklio „Bėgikas“ kūrėjai. Čia kalbama apie besiformuojančios asmenybės mėginimą išgyventi atšiauriame ir ciniškame pasaulyje.

„Iš anksto galima pasidžiaugti dovana paaugliams ir rekomenduoti mokytojams užsakyti bilietus savo klasėms <...>. Nors tai, kad dabar madinga kalbėti apie patyčias mokyklose, sukelia dvejopus jausmus. Visi, atrodo, suvokia, kad mokinių teisių ir pareigų balansas yra perlenktas į teisių pusę, kad skandinaviški metodai įvairiose auklėjimo srityse dar nepasitvirtinę. Tačiau įsiklausyti ir patirti scenoje tam tikrą „žiaurų“ variantą – verta“, – po spektaklio „Bėgikas“ premjeros rašė teatro kritikė Jūratė Visockaitė („Literatūra ir menas“, 2017.10.28).

„Bėgikas“ – tai istorija apie penkis mokykloje besimokančius paauglius. Veiksmas vyksta sporto salės persirengimo kambaryje, kur vieni vaikai ruošiasi sporto varžybomis, kiti gi daugiau dėmesio skiria mokinių erzinimui ir patyčioms. Geriausias mokyklos bėgikas palūžta, kai yra priverčiamas praleisti svarbiausią metų bėgimą.

„Būdamas dar ne suaugęs, bet jau ir ne vaikas,  jaunuolis yra verčiamas suvokti, kaip reikia elgtis vyresniųjų pasaulyje. Žalinga gyventi konkurencinėje visuomenėje, kurioje tvyro „kas geresnis, kas silpnesnis, kas turi daugiau medalių“ nuostatos. Konkurentais nesąmoningai tampa broliai“, – teigia spektaklį pagal šiuolaikinio švedų dramaturgo Mattiaso Anderssono pjesę sukūrusi režisierė O. Lapina. Pasak režisierės, pjesėje sportas vaizduojamas kaip industrija: „Nors sportuoti yra gerai, bet, jei nesi čempionas, vadinasi, sportuoji blogai. Kinta vertybės. Nors elgiesi teisingai, nelaimėjęs visada būsi blogesnis už kitus.“

Spektaklyje vieną iš pagrindinių personažų sukūrė aktorius Sergejus Ivanovas. „Jau pats mano kuriamo herojaus vardas – Pradis – simbolizuoja tam tikrą pradžią: jauno žmogaus gyvenimo, spektaklyje pasakojamos istorijos, kurią jis vis bando ir bando pradėti pasakoti, ir kaskart užstringa... Spektaklis skirtas paaugliams, kurie, kaip ir pjesės herojai, laužo taisykles, mėgina išsivaduoti iš savotiškų rėmų, į kuriuos juos mėgina įsprausti tėvai, aplinkiniai. Maištas, bandymas ieškoti savo kelio, savasties – visa tai artima jauniems žmonėms, besiformuojančioms asmenybėms. Ir, žinoma, svarbiausia čia – meilė, kuri suteikia sparnus ir padeda įveikti aukščiausias tvoras...“, – pasakoja aktorius S. Ivanovas.

„Bėgiko“ scenografijos ir kostiumų dailininkas Marijus Jacovskis, kompozitorius Antanas Jasenka, judesio kompozicijų autorė Sigita Mikalauskaitė. Spektaklyje vaidina aktoriai: Ignas Ciplijauskas, Sergejus Ivanovas, Aleksas Kazanavičius, Dalia Morozovaitė, Kristina Ovčinikaitė, Aušra Pukelytė, Dovilė Šilkaitytė.

Spektaklio „Bėgikas“ gastrolės:

Kovo 9 d., 18 val. Kėdainių kultūros centre.

Kovo 12 d., 17 val. Kultūros fabrikas Klaipėdoje, festivalis „Jauno teatro dienos“.
Kovo 16 d., 18 val. Rokiškio kultūros centre, XXXIII Lietuvos profesionalių teatrų festivalis
„Vaidiname žemdirbiams – 2017“.
Balandžio 5 d., 18 val. VšĮ „Girstučio” kultūros ir sporto centre, Festivalis „39 –asis Lietuvos teatrų pavasaris“.   
Balandžio 26 d., 18 val. Marijampolės dramos teatre.