Naujienos

Konferencija „Šekspyras ir medijos

2016. 09. 20.

Šekspyro kūrybos įtaka šiuolaikinėms medijoms: nuo komiksų iki mokslinės fantastikos filmų

Rugsėjo 28 d., trečiadienį, 14 val., Jaunimo teatras edukacinės savaitės „Šekspyras gyvas“ metu organizuoja konferenciją „Šekspyras ir medijos“. Jos metu keturi jauni teatro mokslininkai iš Lenkijos pristatys tyrimus, atskleidžiančius anglų dramaturgo kūrybos įtaką įvairioms medijoms. Čia bus kalbama apie V. Šekspyro kūrinių pritaikymą animaciniams filmams, komiksams, memams ir netgi mokslinės fantastikos kūriniams, tokiems kaip „Žvaigždžių karų“ saga.  

Konferencija vyks anglų kalba. Įėjimas laisvas. Būtina išankstinė registracija el. paštu: vjt.projektai@gmail.com.

Toliau pateikiama išsami konferencijos programa bei pranešimų pristatymai.

Konferencijos programa:

  • Michal Pruszak „Animacinė Šekspyro pjesių adaptacija filmuose vaikams“
  • Anna Wolosz-Sosnowska „Šekspyras komiksuose. Hamletas, kaip bandymas išversti poeziją į vizualiąją kalbą“
  • Bartosz Pietrzyk „Šekspyras memuose“
  • Marta Nowicka „Šekspyro Žvaigždžių karai – kolekcininkų smalsumas ar sąmoningas žaidimas konvencijomis?“

Michal Pruszak „Animacinė Šekspyro pjesių adaptacija filmuose vaikams“

Bėgant metams, V. Šekspyro dramos tapo įkvėpimo šaltiniu populiariosios kultūros atstovams, menininkams, kūrėjams. Žymiojo anglų bardo genialieji kūriniai dažnai naudojami filmų kūrėjų, įskaitant ir tuos, kurie kuria animacinius filmukus vaikams. Šekspyro kūrinių motyvai gali atsirasti animaciniuose filmukuose daugybe skirtingų būdų bei formų: pradedant tiksliomis dramų adaptacijomis ir baigiant filmais, kuriuose panaudojami tik konkretūs dramų personažai ar populiarios scenos iš V. Šekspyro pjesių. Dramaturgo darbų elementai gali pasitarnauti ir kuriant visiškai naujas istorijas.

Pranešimo tikslas yra aptarti animuotų Šekspyro pjesių adaptacijų, skirtų jauniesiems žiūrovams, privalumus ir trūkumus. Viena vertus, animatorių naudojamos techninės priemonės suteikia galimybę ieškoti naujų vizualinių sprendimų ir leidžia mums stebėti gerai žinomas klasikines istorijas, pateiktas moderniame kontekste. Kita vertus, toks atsitiktinis priartėjimas prie Šekspyro darbų, užuot tiesęs tiltus tarp dramaturgo ir šiuolaikinio jaunimo, gali tik pagilinti prarają tarp jų.

Anna Wolosz-Sosnowska „Šekspyras komiksuose. Hamletas, kaip bandymas išversti poeziją į vizualiąją kalbą“

Šis pranešimas – apie bandymą poezijos kalbą pritaikyti komiksams, remiantis drama „Hamletas“. Šekspyro pjesės buvo parašytos siekiant realizuoti jas teatro scenoje, tačiau vis dėlto didžiausia šių kūrinių stiprybė slypi būtent jų kalboje, kuri akimirksniu paperka, prikausto skaitytoją ar spektaklio žiūrovą savo grožiu. Hamleto monologas „Būti ar nebūti“ yra vienas iš labiausiai atpažįstamų fragmentų. Būtent ši drama tebėra didžiulis iššūkis aktoriams, režisieriams... Kiekvienas artistas siekia Hamleto monologą scenoje perteikti naujai, savaip.

Šekspyro pjesės komiksų autorius įkvepia jau nuo XX amžiaus 6-ojo dešimtmečio. Komiksų knyga skaitytojui „kalba“ ne tik žodžiais, bet ir vaizdais. Komiksai turi labai aiškią, susiformavusią, unikalią poetiką bei estetiką. Būtent komiksų stilius leidžia savaip, originaliai adaptuoti įvairius žymius klasikos kūrinius, įskaitant V. Šekspyro dramas.

Šios prezentacijos tikslas yra analizuoti Hamleto monologą „Būti ar nebūti“ įvairiose komiksų knygų, tokių kaip Classics Illustrated, Manga Shakespeare, taip pat Nicki Greenberg kūrinių interpretacijose. Semiotinė komiksų analizė bus paremta teoriniais Willo Eisnerio ir Scotto McCloudo darbais. 

Bartosz Pietrzyk „Šekspyras memuose“

Memai – tai vienas paprasčiausių ir sumaniausių būdų sukurti naują turinį ir kontekstą esamiems kultūros reiškiniams. Memai gali pasitarnauti ir kaip vertingas informacijos šaltinis, stengiantis perprasti V. Šekspyro dramas bei jo sukurtus charakterius. Norint „atkoduoti“ memų reikšmes, susijusias su Šekspyru, pakanka elementarių žinių apie šį kūrėją ir jo darbus. Šioje prezentacijoje bus panaudojama daugiau nei 20 skirtingų memų, iliustruojančių „Šekspyro memuose“ idėją ir formą. 

Marta Nowicka „Šekspyro Žvaigždžių karai – kolekcininkų smalsumas ar sąmoningas žaidimas konvencijomis?“

Šioje apžvalgoje bus ieškoma sąsajų tarp tradicijų ir populiariosios kultūros, naudojantis Šekspyro „Žvaigždžių karų“ knyga. Pranešimo metu bus keliami klausimai, kam ir kokiu tikslu skirtas šis kūrinys; kas / koks yra jo adresatas? Renginio dalyviams bus rodomas fragmentas iš „Žvaigždžių karų“ filmo, tokiu būdu demonstruojant, kokį poveikį jam padarė V. Šekspyro dramų kalba, maniera. Bus kalbama apie tai, kaip tradicinis Šekspyro tekstas panaudojamas kuriant šiuolaikinę mokslinės fantastikos istoriją.