Naujienos

Edukacinė savaitė „ŠEKSPYRAS GYVAS“

2016. 09. 22.

 
 
Š. m. rugsėjo 26–30 dienomis Valstybinis jaunimo teatras, bendradarbiaudamas su Britų Taryba Lietuvoje, Vilniaus miesto ir rajono mokyklų mokytojus bei moksleivius kviečia į edukacinę savaitę „Šekspyras gyvas“. Ši inciatyva skirta 400-osioms Kūrėjo mirties metinėms paminėti ir prisideda prie tęstinumo pasaulinės kampanijos „Šekspyras gyvas“ (angl. Shakespeare Lives), kuri skatina naujai pažvelgti į šio žymaus klasiko kūrybą.Skirtingose Jaunimo teatro erdvėse ir už teatro ribų veiks kūrybinės dirbtuvės, praktiniai ir interaktyvūs seminarai, paskaitos, konferencija ir kitos įdomios veiklos, kurias kuruos Lietuvos ir užsienio teatrų bei akademinės bendruomenės atstovai – profesionalūs aktoriai, pedagogai, šekspyrologai. Edukacinę savaitę „Šekspyras gyvas“ vainikuos teatralizuoti sonetų skaitymai bei spektaklis „Ledi Makbet“ (rež. Algirdas Latėnas).

Pasak projekto idėjos autorės ir vadovės Gintės Jokubaitienės, idėja surengti edukacinę savaitę, skirtą V. Šekspyro kūrybai, brendo jau seniai. Šiuo renginių ciklu siekiama ne tik kitaip, naujai pažvelgti į žymiojo klasiko kūrybą, bet ir skatinti Jaunimo teatro bendradarbiavimą su Vilniaus miesto bei rajono mokyklomis. „Tikiu, kad V. Šekspyro kūrybą skaityti, analizuoti, ja domėtis galima ne tik vyresnėse mokyklos klasėse. Manau, kad pradėti tai daryti galima kur kas anksčiau, tik reikia atrasti būdų, priemonių, kaip šiuos kūrinius pritaikyti, padaryti prieinamus, suprantamus ir jaunesnio amžiaus vaikams. Viliuosi, kad ši edukacinė savaitė įrodys, jog V. Šekspyro kūryba yra aktuali bei įdomi ir šių dienų augančiai kartai“, – teigia G. Jokubaitienė. 

Vienas iš pavyzdžių, kaip galima V. Šekspyro kūryba sudominti ne tik vyresniųjų klasių, bet ir jaunesnio amžiaus vaikus, bus „Stalo teatro“ įkūrėjos, režisierės, scenografės ir aktorės Saulės Degutytės vedamos kūrybines dirbtuvės „Daiktų istorija apie Karalių Lyrą“. Renginyje dalyvausiantys vaikai iš popieriaus gamins, lankstys, karpys „Karaliaus Lyro“ personažus ir siūlys savo idėjas, kaip galėjo pasibaigti karaliaus ir jo dukterų istorija. Šios kūrybinės dirbtuvės simboliškai pradės edukacinės savaitės renginių ciklą Jaunimo teatre.

Edukacinės savaitės „Šekspyras gyvas“ metu Vilniuje apsilankys ir savo patirtimi, žiniomis apie V. Šekspyro kūrybą bei jos interpretacijas dalysis ne vienas garbingas svečias iš užsienio šalių. Latvių dramaturgas Lauris Gundars, remdamasis V. Šekspyro dramos „Hamletas“ struktūra, vyresniųjų klasių moksleiviams ves kūrybinio rašymo dirbtuves, pavadinimu „Rašyti ar ne rašyti: ką apie Šekspyro „Hamletą“ privalo žinoti pradedantysis dramaturgas?“. Kitas svečio iš Latvijos vedamas renginys – tai „Pamoka apie Šekspyrą“. Lauris Gundars lankysis mokyklose, kur su mokytojais ir moksleiviais kalbėsis apie tai, kuo įdomi ir aktuali V. Šekspyro kūryba šiandien, kokias temas slepia žymiosios tragedijos „Romeo ir Džuljeta“, „Hamletas“, galiausiai – kaip atrodė teatras XVII amžiuje.

Iš Didžiosios Britanijos į edukacinę savaitę „Šekspyras gyvas“ atvyksta ir žymi pedagogė, šekspyrologė, edukacinių projektų iniciatorė ir vadovė Genevieve White. Viešnia jau du dešimtmečius dėsto anglų literatūrą, yra dirbusi Rumunijoje, Vengrijoje ir Kinijoje. G. White mokytojams ves praktinį seminarą, kurio metu bus nagrinėjami iššūkiai, su kuriais susiduriama pristatant ir analizuojant V. Šekspyro kūrybą klasėje. Užsiėmimo metu mokytojai galės ne tik dalytis patirtimi, bet ir sužinos apie metodus, kurie padės šio žymaus autoriaus kūrybos analizę paversti patraukliu, įdomiu ir smagiu procesu. Lektorė taip pat ves interaktyvų seminarą „Škotų pjesė“, remdamasi V. Šekspyro drama „Makbetas“. Seminaro dalyviai bus supažindinami su legendomis ir prietarais, kurie jau daugelį metų lydi paslaptingąją pjesę. Ypatingas dėmesys bus skiriamas Ledi Makbet personažo analizei. „Šekspyras mane žavi daugeliu aspektų, tačiau labiausiai tuo, kaip jo kūryba tarsi savaime prisitaiko prie laiko ir vietos. Nesvarbu, kas ar kur jūs esate, Šekspyras visada turi, ką jums pasakyti“, – įsitikinusi G. White.

Konferencijos „Šekspyras ir medijos“ metu bus nagrinėjama Šekspyro kūrybos  įtaka gana netikėtoms sritims: animaciniams filmukams, kompiuteriniams žaidimams bei fantastiniams filmams, tokiems kaip „Žvaigždžių karai“. Renginys vyks anglų kalba.

Į Jaunimo teatrą taip pat atvyksta ir Gdansko „Šekspyro“ teatro edukacinių programų vadovė Marta Nowicka, kuri ves kūrybines dirbtuves „Teisė pasakyti „ne“ – Romeo ir Džiuljetos atvejis“. Kūrybinių dirbtuvių tikslas yra aptarti Džiuljetos situaciją, įsijausti į ją, žvelgiant iš šių dienų jauno žmogaus perspektyvos. Svarbu suprasti, ar Džiuljeta turi galimybę rinktis – tai seminaro dalyviai mėgins išsiaiškinti, stebėdami skirtingose šalyse, nevienodu metu įvairių režisierių sukurtų filmų, remiantis Romeo ir Džiuljetos istorija, fragmentus bei patys mėgindami kurti savą šios žymios dramos interpretaciją, perkeldami Džiuljetą į šiuos laikus.

Ilgametė Jaunimo teatro aktorė Aušra Pukelytė ves sceninės kalbos seminarą „Šekspyras – monologų meistras“. Užsiėmimo metu aktorė moksleiviams atskleis Šekspyro monologo skaitymo ypatumus, supažindins su balso lavinimo technikomis, retorikos meno, raiškaus skaitymo pagrindais.

Edukacinę savaitę užbaigs du plačiajai visuomenei skirti renginiai. Ilgametė Jaunimo teatro aktorė Janinos Matekonytė-Antanėlienė ir Vilniaus miesto vaikai surengs teatralizuotą „Sonetų vakarą“, kurio metu sonetai bus skaitomi net keliomis kalbomis, kuriomis šiuo metu bendraujama Vilniaus mieste ir rajone: lietuvių, anglų, rusų, lenkų.  Renginių ciklą iškilmingai vainikuos rež. Algirdo Latėno spektaklis „Ledi Makbet“, kurį bus galima išvysti Didžiojoje Jaunimo teatro scenoje.

Į visu renginius vyksta registracija elektroniniu paštu: vjt.projektai@gmail.com

Daugiau informacijos telefonu: + 370 610 60776

Pagrindinis rėmėjas

EDUKACINĖS SAVAITĖS „ŠEKSPYRAS GYVAS“ PROGRAMA
 
RENGINIAI MOKYTOJAMS
 
Rugsėjo 28 d. (trečiadienis), 12 val., Dalios Tamulevičiūtės fojė GALIMA REGISTRUOTIS
PRAKTINIS SEMINARAS
„Drąsa, tapk mano draugu: kaip padėti mokiniams pamilti Šekspyrą?“
Lektorė – Genevieve White (Didžioji Britanija)
Trukmė – 2 val. Su vertimu į lietuvių kalbą
 
Dauguma mokytojų nerimauja, kaip sudominti ir pristatyti XVI amžiaus dramaturgą XXI amžiaus jaunuoliui. Šiame seminare bus nagrinėjami iššūkiai, su kuriais susiduriama pristatant ir analizuojant Šekspyrą klasėje. Mokytojai ne tik galės dalytis patirtimi, bet ir sužinos apie metodus, kurie padės šio žymaus autoriaus kūrybos analizę paversti patraukliu, įdomiu ir smagiu procesu. Šekspyro tyrinėtoja ir daugybės edukacinių projektų autorė Genevieve White pateiks atsakymus į keturis jai dažniausiai užduodamus mokytojų klausimus: kaip mokiniai gali būti susiję su Šekspyro kūrinių temomis; kokiais metodais jiems galima padėti suprasti dramaturgo kalbą; kuo galiu sudominti mokinius; kada galėčiau atrasti laiko šiam autoriui? Seminare dalyvausiantys mokytojai įgaus praktinių žinių, kurias vėliau galės pritaikyti savo darbe.
 
Rugsėjo 30 d. (penktadienis), 16 val., Dalios Tamulevičiūtės fojė VIETŲ NĖRA
INTERAKTYVUS SEMINARAS
„Škotų pjesė“
Lektorė – Genevieve White
Trukmė – 1 val. 30 min. Su vertimu į lietuvių kalbą
 
Šis interaktyvus seminaras – tai įvadas į vienos žymiausių Šekspyro tragedijų – „Makbetas“ – siužetą, veikėjus ir pagrindines temas. Seminaro dalyviai bus supažindinti su legendomis ir prietarais, kurie jau daugelį metų lydi paslaptingąją pjesę. Ypatingas dėmesys bus skiriamas Ledi Makbet personažo analizei. Seminare bus bandoma atsakyti į klausimą, kokiomis priemonėmis Ledi Makbet priverčia savo vyrą elgtis pagal jos planą. Lektorė taip pat gvildens pjesėje esančių kertinių elementų – raganų ir antgamtinių jėgų – istorinį kontekstą. Šis seminaras – tai puikus pasiruošimas režisieriaus Algirdo Latėno spektaklio „Ledi Makbet“ peržiūrai.
 
 
RENGINIAI MOKSLEIVIAMS
 
Rugsėjo 26 d. (pirmadienis), 11 ir 13 val., STUDIJOJE VIETŲ NĖRA
KŪRYBINĖS DIRBTUVĖS (1–2 kl. moksleiviams)
„Daiktų istorija apie Karalių Lyrą“
Dirbtuves veda aktorė Saulė Degutytė
Trukmė – 1 val.
 
Seniai labai seniai vienoje karalystėje gyveno karalius, vardu Lyras. Jis turėjo tris dukteris – Gonerilę, Reganą ir Kordeliją. Karalius jau buvo senas ir nusprendė padalyti savo karalystę dukroms, kad galėtų ramiai ilsėtis jų globojamas. Susikvietė karalius visas dukteris ir kiekvienai liepė papasakoti, kaip stipriai jos myli savo seną tėvą. Dvi vyresnės dukros prisiekinėjo mylinčios jį labiau už viso pasaulio turtą ir grožį, o pati jauniausioji – Kordelija – prisipažino mylinti tėvą tik tiek, kiek reikia. Išvarė Karalius Lyras jaunausią dukrą iš namų ir liepė daugiau niekada nesirodyti akyse, tačiau... ši istorija tuo nesibaigė. Kokia jos pabaiga, turės nuspręsti patys vaikai. Jiems padės kūrybinių dirbtuvių vadovė – „Stalo teatro“ įkūrėja aktorė Saulė Degutytė.  
Šių dirbtuvių organizatoriai nori paneigti įsitikinimą, kad Šekspyro istorijos gali būti suprantamos tik vyresnio amžiaus vaikams. Iš tiesų reikia tik surasti būdą, kaip žaismingai ir įdomiai jas perteikti vaikams. Šių dirbtuvių metu vaikai iš popieriaus gamins „Karaliaus Lyro“ personažus ir siūlys savo idėjas, kaip galėjo pasibaigti karaliaus ir jo dukterų istorija.
  
Rugsėjo 27–29 d., mokykloms patogiu laiku VIETŲ NĖRA
PASIKVIESKITE Į KLASĘ DRAMATURGĄ!
„Pamoka apie Šekspyrą“
Lektorius – Lauris Gundars (Latvija)
Trukmė – 45 min.
 
Edukacinėje savaitėje svečiuosis Šekspyro gyvenimo ir kūrybos žinovas iš Latvijos – dramaturgas ir režisierius Lauris Gundars. Į Vilnių jis atvyksta ne tik vesti kūrybinio rašymo dirbtuves jauniesiems dramaturgams, bet ir nuveikti dar daugiau – apsilankyti Vilniaus mokyklose ir pakalbėti apie tai, kuo įdomus ir intriguojantis yra Šekspyras, kokias temas slepia žymiosios tragedijos „Romeo ir Džuljeta“, „Hamletas“, galiausiai – kaip atrodė teatras XVII amžiuje? Lauris yra pasiruošęs susitikti su moksleiviais jiems gerai pažįstamoje aplinkoje – klasėje, tad siūlome lietuvių, anglų kalbos ir literatūros mokytojams apsvarstyti netradicinės pamokos galimybę ir pasikviesti dramaturgą į svečius.
 
Rugsėjo 27–29 d., 14 val., PALĖPĖJE 
KŪRYBINIO RAŠYMO DIRBTUVĖS (10–12 klasių moksleiviams)
„Rašyti ar ne rašyti: ką apie Šekspyro „Hamletą“ privalo žinoti pradedantysis dramaturgas?“
Dirbtuvių vadovas – Lauris Gundars
Trukmė – 3 val.
 
Latvijos teatro kūrėjas, dramaturgas, kino scenaristas, režisierius ir pedagogas Lauris Gundars jaunuosius rašytojus ir visus tuos, kurie norėtų susipažinti su dramaturgijos kūrimo pagrindais, kviečia į trijų dienų kūrybinio rašymo dirbtuves. Čia bus mokomasi, nuo ko reikėtų pradėti, norint parašyti pjesę, kaip sukurti įtikinamus personažų charakterius, pagrįsti / motyvuoti jų veiksmus ir plėtoti fabulą. Dalyviai aiškinsis, kodėl kiekvienai istorijai svarbu turėti idėją ir kaip kuriama pjesės struktūra. Į šiuos ir kitus klausimus bus stengiamasi atsakyti analizuojant vieną garsiausių Šekspyro tragedijų – „Hamletą“.
 
 
Rugsėjo 27  (antradienis) ir 29 d. (ketvirtadienis), 14 val., STUDIJOJE VIETŲ NĖRA!
KŪRYBINĖS DIRBTUVĖS (8–10 kl. moksleiviams)
„Teisė pasakyti „ne“ – Romeo ir Džuljetos atvejis“
Dirbtuvių vadovė – Marta Nowicka
Trukmė – 3 val.
 
Įprasta manyti, jog „Romeo ir Džiuljeta“ – tai pjesė apie dviejų jaunų žmonių meilę. Tačiau šį kartą kūrybinių dirbtuvių metu paliesime visai kitą temą – analizuosime santykius tarp Džiuljetos ir ją supančių žmonių (ypač daug dėmesio skirsime tėvų bei auklės rolėms). Vienas kertinių pjesės momentų, turint omenyje būtent šį jos analizės aspektą, – tas, kai Romeo praleidžia vestuvinę naktį Džiuljetos miegamajame ir vos spėja pabėgti išlipdamas per langą, iki į kambarį įžengia mylimosios tėvai. Šie ateina pranešti dukteriai „geros“ naujienos – jog rado jai vyrą. 
Kūrybinių dirbtuvių tikslas yra aptarti Džiuljetos situaciją, įsijausti į ją, žvelgiant iš šių dienų jauno žmogaus perspektyvos. Svarbu suprasti, ar Džiuljeta turi galimybę rinktis – ar ji gali pasakyti „ne“. Analizuosime jos patiriamus jausmus: nusivylimą, baimę, net pyktį. Tai emocijos, kurios būdingos / pažįstamos kiekvienam. Visi norime savarankiškai priimti sprendimus, susijusius su asmeniniu gyvenimu. Kai ši teisė iš mūsų atimama ar apribojama, jaučiamės tarsi spąstuose – panikuojame, kovojame, priešinamės. 
Tam, kad šią situaciją padarytume dar labiau prieinamą / suprantamą šiuolaikiniams moksleiviams, mes ne tik skaitysime kūrinio ištrauką, bet ir žiūrėsime skirtingais laikotarpiais ir skirtingose šalyse sukurtų filmų, teatro spektaklių filmuotus fragmentus. Stebėsime, kaip įvairūs režisieriai skirtingai interpretuoja tą pačią sceną. Vėliau pamėginsime ieškoti sprendimų patys, kurti savas interpretacijas. Mes perrašysime Šekspyro tekstą, perkeldami tradicinę Džiuljetą į skirtingus kontekstus, kurie priklausys tik nuo kūrybinių dirbtuvių dalyvių fantazijos. Galiausiai – suvaidinsime šiuos epizodus vieni kitiems taip, kaip mums atrodys teisinga.
 
 
Rugsėjo 30 d. (penktadienis), 12 ir 14 val., STUDIJOJE VIETŲ NĖRA!
SCENINĖS KALBOS SEMINARAS
„Šekspyras – monologų meistras“
Seminaro vadovė – Aušra Pukelytė
Trukmė – 1 val.
 
„Būti ar nebūti“ – visiems gerai žinoma frazė, kuria prasideda garsusis Hamleto monologas. Kiekvienas profesionalus aktorius savo gyvenime yra skaitęs bent po keletą Šekspyro monologų: repetuodamas vaidmenį, dalyvaudamas atrankoje, o gal tiesiog norėdamas patobulinti retorikos įgūdžius. Neįmanoma perskaityti Šekspyro monologo, nesuprantant, apie ką kalbą personažas, kokius jausmus jis išgyvena, kodėl jam ramybės neduoda tam tikros mintys. Šekspyro monologai ypatingai vertinami kaip puiki medžiaga žmogaus jausmų ir psichologijos analizei.  
Sceninės kalbos seminare ilgametę patirtį turinti Valstybinio Jaunimo teatro aktorė Aušra Pukelytė moksleiviams atskleis Šekspyro monologo skaitymo ypatumus. Seminaro vadovė supažindins su balso lavinimo technikomis, retorikos meno, raiškaus skaitymo pagrindais. Užsiėmimai orientuojami į praktinius pratimus ir patarimus, kaip tinkamai lavinti kalbos įgūdžius. Seminaras aktualus vaikams ne tik mylintiems teatrą, bet ir dalyvaujantiems raiškaus skaitymo konkursuose.
 
RENGINIAI VISIEMS
 
Rugsėjo 28 d. (trečiadienis), 14 val., STUDIJOJE VIETŲ NĖRA
KONFERENCIJA
 „Šekspyras ir medijos“
Trukmė – 2 val. Anglų kalba
 
1899 m. anglų aktorius ir kino režisierius seras Herbertas Beerbohmas Tree nufilmavo vos penkių minučių epizodą iš Šekspyro istorinės dramos „Karalius Jonas“. Tai buvo pirmas kartas, kai Šekspyro tekstas įgavo visai kitą formą tuo metu naujoje medijoje – kine. Per visą nebylaus kino istoriją (1895–1929) buvo sukurta apie 200 Šekspyro pjesių ekranizacijų. Šiuo metu jau priskaičiuojama daugiau nei 500 kino ir televizijos filmų, kurių scenarijai parašyti pagal Šekspyro kūrybą. Bet kinas toli gražu nėra vienintelė medija, skleidžianti anglų dramaturgo siunčiamą žinią pasauliui. Egzistuoja atskiros studijos, analizuojančios Šekspyro įtaką gana netikėtoms sritims, pavyzdžiui, animaciniams filmukams, kompiuteriniams žaidimams ar iš pirmo žvilgsnio mažai ką su XVII a. literatūra turinčiais fantastiniais filmais, tokiais kaip „Saulėlydis“ ar „Žvaigždžių karai“. „Šekspyro savaitės“ metu rengiamoje konferencijoje būtent ir kalbėsime apie įvairiose medijose sutinkamas aliuzijas į žymiuosius Šekspyro darbus. 
 
Rugsėjo 29 d., (ketvirtadienis), 16 val., Dalios Tamulevičiūtės fojė VIETŲ NĖRA!
TEATRALIZUOTAS SKAITYMAS
„Šekspyro lyrika. Sonetai“
Trukmė – 1 val.
 
„Sonetų vakarą“ surengs ilgametė Valstybinio jaunimo teatro aktorė Janina Matekonytė-Antanėlienė drauge su Vilniaus miesto moksleiviais, kurie Šekspyro sonetus skaitys net keturiomis kalbomis: lietuvių, lenkų, rusų ir anglų. Tai kalbos, kuriomis šiandien daugiausia šnekama Vilniuje, nuo seno garsėjusiame savo tautinių mažumų bendruomenėmis. 
V. Šekspyras iš viso parašė 154 sonetus, tapusius neatsiejama pasaulinės literatūros dalimi. Į lietuvių kalbą juos vertė Aleksys Churginas, poetai Sigitas Geda bei Tautvyda Marcinkevičiūtė ir kt. Dramos ir sonetai – pagrindiniai V. Šekspyro kūrybos žanrai. Tačiau, anot prof. Viktorijos Daujotytės, galima sakyti, jog šie žanrai – savotiškai tapatūs, mat sonetas – tai suspausta žmogaus drama. Iš soneto drama gali būti išskleista, apauginta likimais, išplėtota monologais ir dialogais. 
 
Rugsėjo 30 d., 18 val., DIDŽIOJOJE  SCENOJE VIETŲ NĖRA!
SPEKTAKLIS
„Ledi Makbet“
Režisierius – Algirdas Latėnas
Trukmė – 3 val.
 
„Šekspyro savaitę“ vainikuos režisieriaus Algirdo Latėno spektaklis „Ledi Makbet“.  
„Makbetas“ – pati trumpiausia tragedija, manoma, parašyta 1606 m. Makbetas – ambicingas Škotijos kariuomenės vadas, kuriam trys miško raganos išpranašauja karaliaus sostą. Makbetas, suviliotas minties apie valdžios paėmimą ir pakurstytas savo žmonos Ledi Makbet, nužudo Škotijos karalių ir užima jo vietą. Netrukus šis poelgis atima iš naujo karalius sielos ramybę. Vienas nusikaltimas pastūmėja link kito, ir Makbetas, kamuojamas sąžinės graužaties bei nuolatinės baimės, pasimeta tarp savasties ir tironiškumo.
Ledi Makbet vaidmenį kuria specialiai šiam vaidmeniui pakviesta aktorė Viktorija Kuodytė. Makbeto vaidmenį atlieka 2010 metais „Auksiniu scenos kryžiumi“ įvertintas aktorius Sergejus Ivanovas.