Naujienos

Į Vilnių atvyksta vokiečių dramaturgė Dea Loher

2015. 12. 11.

Viena žymiausių vokiečių dramaturgių Dea Loher atvyksta į režisieriaus Gintaro Varno premjerą „Pabaigos ugnis“.  Sausio 13 d., 12 val. spektaklio žiūrovai yra kviečiami ateiti į Jaunimo teatrą, kuriame vyks susitikimas su neeiline autore. Dea Loher pasidalins  įžvalgomis apie premjerinį spektaklį, šiuolaikinę vokiečių dramaturgiją ir savo kūrybą, kuri vis dažniau pasiekia didžiųjų pasaulio teatrų scenas.

Dea Loher  yra viena garsiausių viduriniosios kartos vokiečių dramaturgių. Jos pjesės statomos ne tik vokiškai kalbančių šalių teatruose, bet ir Prancūzijoje, Lenkijoje, Graikijoje, Nyderlanduose, Belgijoje, Slovakijoje, Argentinoje, Turkijoje, Rumunijoje, Čečėnijoje, Bosnijoje, Urugvajuje, Latvijoje. Dea Loher gimė 1964 m. Bavarijos mieste Traunšteine, studijavo germanistiką ir filosofiją Miunchene. Po to kelerius metus praleido Brazilijoje, o grįžusi į Vokietiją studijavo dramaturgiją Berlyno menų aukštojoje mokykloje. Nuo 1989 m. ji gyvena Berlyne ir yra laisvai samdoma rašytoja. Pirmoji Dea Loher pjesė „Olgos erdvė“ (Olgas Raum) buvo pastatyta 1992 m. Nuo to laiko autorė beveik kasmet parašo po pjesę. Jos kūryboje rafinuotai susipina geidulingumas ir klasta, juokas ir mirtis.

2008 m. Dea Loher teatro kritikai paskyrė specialų prizą už geriausią dramaturgijos kūrinį, kuriuo tapo tais pačiais metais sukurta pjesė „Pabaigos ugnis“. Dea Loher, kurdama savo pasaulį, įdomiai ir netikėtai ieško ir randa įvairiausių kompozicijos priemonių. Ji dažnai tiesioginę kalbą dialoge paverčia trečio asmens kalba, monologais įgarsina „choro“ tekstus, kurie paprastai vadinami „vidiniais monologais“. Tokie kalbiniai, stilistiniai ir kompoziciniai eksperimentai sudaro visiškai nepakartojamą autorės stilių, kuris yra artimas režisieriui, Lietuvos nacionalinės premijos laureatui Ginatrui Varnui. Režisierius sukūrė jau tris spektaklius pagal Dea Loher pjeses: „Klaros santykius“ Rygoje, Dailės teatre (2005), „Nekalti“ (2005) Kauno dramos teatre ir „Ruzvelto aikštė“ (2008) Kauno dramos teatre. Anot Gintaro Varno, Dea Loher yra vienintelė šiuolaikinė autorė, prie kurios jis noriai grįžta. Režisieriui artimas jos požiūris į šiuolaikinį žmogų ir visuomenę. „Tas žmogus visada pasimetęs, vienišas, nelaimingas, jaučiasi esąs nereikalingas, svetimas, atstumtas, bet autorė visada bus savo keistų ir pasimetusių personažų advokatė. Ji kritiška visuomenės ir politikų atžvilgiu, bet niekada – savo herojų. Tai savotiškas liūdnas šiandieninis egzistencializmas“, – sako režisierius Gintaras Varnas.

Valstybinis jaunimo teatras, bendradarbiaudamas su Vilniaus Goethe’s institutu, nusprendė pasikviesti dramaturgę Dea Loher į Vilnių. Autorė maloniai sutiko atvykti į Lietuvą ir dalyvauti Gintaro Varno spektaklio premjeroje. Tai jau antras šios dramaturgės vizitas Lietuvoje. Pirmąkart čia ji lankėsi prieš septynerius metus, kai Vilniuje buvo pristatomas to paties režisieriaus spektaklis pagal Dea Loher pjesę „Nekalti“. Tuomet autorė negailėjo pagyrų lietuvių režisieriui: „Gintaras Varnas yra talentingas režisierius. Iš vienos pusės aš jame matau kandų menininką, iš kitos – ypač jautrų, intelektualų mąstytoją. Spektakliuose jis puikiai sugeba šiuos skirtumus suderinti, pasitelkdamas radikaliai estetinę vaizduotę.“ Dramaturgė labai vertina galimybę pamatyti savo pjesių interpretacijas svečiose šalyse. Pasak jos, tokie spektakliai, įvilkti į svetimą politinį ir socialinį kontekstą, visada nustebina netikėtomis įžvalgomis ne tik apie pjesę, bet ir apie šalį, kurioje ji vaidinama.

Dea Loher yra gavusi daugybę apdovanojimų: 1990 m. – Hamburgo „Volksbuhne“  teatro ir 1992 m. Londono Karališkojo teatro premijas geriausiam dramaturgui, 1993 m. Goethe’s instituto J. W. Goethe’s ir Frankfurto rašytojų fondo premijas, 1997 m. Jenos miesto merijos skiriamą Jakobo Michaelio Reinholdo Lenzo premiją ir Hanoverio miesto Gerrito Engelke’s premiją už visą draminę kūrybą. 1993 ir 1994 m. vokiško teatro žurnalo „Theater heute“ vykdomose Vokietijos teatro kritikų metinėse apklausose Dea Loher buvo pripažinta geriausia jaunosios kartos dramaturge. 2006 m. Dea Loher buvo įteiktas Bertolto Brechto vardu pavadintas literatūros apdovanojimas, laikomas vienu svarbiausių dramaturgų įvertinimų Vokietijoje. 

Susitikimas su Dea Loher įvyks Jaunimo teatre, Dalios Tamulevičiūtės vardo fojė, antrame aukšte, sausio 13 d., 12 val. Dalyvavimas nemokamas.  

Projekto remėjas: