Eimuntui Nekrošiui atminti skirti renginiai prasidėjo Neapolyje

Akimirka iš spektaklio. Nuotraukos autorė Laura Vansevičienė

Vieno didžiausių Italijoje Neapolio tarptautinio teatro festivalio pradžia birželio 8 d. buvo skirta režisieriaus Eimunto Nekrošiaus atminimui pagerbti. Festivalį atidarė vienas paskutiniųjų režisieriaus spektaklių – Cinkas (Zn), sukurtas Jaunimo teatre pagal Svetlanos Aleksijevič kūrybą. Svarbiu festivalio pradžios akcentu tapo ir parodos Eimunto Nekrošiaus meno fortas atidarymas.

Eimuntas Nekrošius dirbo įvairiuose pasaulio ir Lietuvos teatruose, bet didžiausią dėmesį skyrė savo įkurtam teatrui Meno fortas. Čia jis per pastaruosius du dešimtmečius surepetavo daugumą savo spektaklių. Kai kurie iš jų ir buvo rodomi Meno forto salėje. Meno fortas Nekrošiui ne tik reiškė vietą, į kurią jis nuolat sugrįždavo, bet ir atspindėjo režisieriaus kūrybinę poziciją. Teatro pavadinimu jo vadovas apibrėžė vertybines savo kūrybos nuostatas. Režisieriaus kūrybiniai bendražygiai – dailininkai Marius Nekrošius ir Nadežda Gultiajeva – iš asmeninių nuotraukų, dekoracijų ir kostiumų eskizų bei neberodomų spektaklių objektų sukūrė parodą Eimunto Nekrošiaus meno fortas. Tikima, kad ši paroda suteiks galimybę prisiliesti prie Eimunto Nekrošiaus kūrybinės asmenybės, atskleis jo poziciją ir žmogiškąją laikyseną.

Jaunimo teatras, kuriame 1980-aisiais Eimuntas Nekrošius pradėjo savo kūrybinį kelią, drauge su teatru Meno fortas organizuoja režisieriui atminti skirtą renginių ciklą. Renginiai prasidėjo Neapolyje ir tęsis rudenį šiuose tarptautiniuose teatro festivaliuose: Konfrontacijos Liubline, Baltiskij Dom Sankt Peterburge, Teritorija Maskvoje. Šių festivalių organizatorių iniciatyva bus ne tik pristatomi paskutinieji režisieriaus spektakliai, bet ir eksponuojama paroda, vyks diskusijos, dokumentinio filmo Eimuntas Nekrošius: nutolinti horizontą peržiūros. 

Baigiamasis ciklo renginys Eimuntas Nekrošius. PASKUTINIEJI įvyks š. m. lapkričio 21–30 d. Vilniuje. Jo programą sudarys paskutiniai Lietuvoje dar rodomi Eimunto Nekrošiaus spektakliai: Jobo knyga, Inferno-Paradiso, Borisas Godunovas, Bado meistras, Kalės vaikai ir Cinkas (Zn), sukurti teatre Meno fortas, Lietuvos nacionaliniame dramos teatre, Klaipėdos dramos teatre ir Valstybiniame jaunimo teatre. Paroda Eimunto Nekrošiaus meno fortas bus atidaryta Nacionalinėje dailės galerijoje lapkričio 21 d. ir veiks iki sausio 12 d. Renginį vainikuos tarptautinė konferencija Eimuntas Nekrošius DABAR, kurią rengia Jaunimo teatras. Joje dalyvaus žymūs skirtingų šalių šiuolaikinio teatro tyrėjai, kritikai, tarptautinį pripažinimą pelnę režisieriai. Konferencijoje bus siekiama ne tik permąstyti praeitį, bet ir panagrinėti Nekrošiaus teatro fenomeno kontekstą bei įtakas teatro dabarčiai ir galbūt ateičiai. Programą papildys susitikimai ir filmų peržiūros. 

Eimuntas Nekrošius. PASKUTINIEJI programa bus paskelbta š. m. rugsėjo pradžioje.