„Austerlicas“ atidarys svarbų tarptautinį teatro forumą


Rugsėjo 15 d. Jaunimo teatro spektaklis „Austerlicas“ (režisierius Krystianas Lupa) atidarys 29-ąjį tarptautinį Pilseno teatro festivalį. Svarbiausias Čekijoje rengiamas festivalis yra ir vienas seniausių teatro forumų Centrinėje ir Rytų Europoje. Jame įvairiais periodais viešėjo svarbiausių šiuolaikininio teatro kūrėjų spektakliai. Šįmet festivalyje greta Krystiano Lupos „Austerlico“  bus pristatyti kitų Europos teatro įžymybių Luko Percevalio, Milo Rau naujausi pastatymai, sukurti TRWarsawa (Lenkija) ir NTGent (Belgija) teatruose.   

Vokiečių rašytojo W. G. Sebaldo kūrybos viršūne vadinamas paskutinis jo romanas „Austerlicas“ vadinamas vienu iš šiuolaikinės literatūros šedevrų. Sebaldas mirė beveik iškart po „Austerlico“ pasirodymo. Tais pačiais metais jis buvo realiausias kandidatas gauti Nobelio literatūros premiją. Tačiau ir be Nobelio Sebaldas tapo kultine figūra. Parašęs penkias knygas, jis įėjo į šiuolaikinės literatūros istoriją kaip klasikas, novatorius ir pranašas.

„Austerlico“ įvykiai apima šešis dešimtmečius, nuo 1939-ųjų iki amžiaus pabaigos. Veiksmas vyksta Antverpene, Velse, Oksforde, Londone, Paryžiuje, Prahoje, Terezyne, Marienbade… Istoriniai įvykiai yra pasibaigę iki pasakojimo pradžios. Sebaldas aprašo beveik tris paskutinius XX a. dešimtmečius skirtinguose Europos miestuose vykusius atsitiktinius susitikimus tarp pasakotojo ir vienišo klajūno Austerlico. Iki pilnametystės Austerlicas nežinojo nei savo tikrojo vardo, nei kas jo tėvai. Penkiametį berniuką jo motina, prieš pat deportaciją į Terezyno koncentracijos stovyklą, gyvybės traukiniu iš Prahos išsiuntė į Londoną. Tėvas dingo be žinios. Austerlicas kitu vardu buvo įsūnytas ir augo Velse, mokėsi Oksforde, po studijų apsigyveno Londone ir užsiėmė XIX a. architektūros tyrinėjimais. Gyveno be atminties, kol Liverpulio stotyje, kur kadaise buvo atvežtas, jį užklupo prisiminimo smūgis. Tada leidosi į savo vaikystės namų ir tėvų paieškas. Tačiau grįžimas į namus Prahoje tik dar labiau sustiprino Austerlico atskirties jausmą, ir vien tėvų pėdsakų paieška suteikia jo gyvenimui prasmę…

Krystiano Lupos spektaklyje „Austerlicas“ vaidmenis kuria aktoriai Valentinas Masalskis, Sergejus Ivanovas, Danutė Kuodytė, Viktorija Kuodytė, Jovita Jankelaitytė, Matas Dirginčius. Spektaklio videoprojekcijų autorius Mikas Žukauskas. Kompozitorius – Arturas Bumšteinas. Spektaklio „Austerlicas“ kūrėjai buvo nominuoti šešioms „Auksinio scenos kryžiaus“ nominacijoms. 

Rugsėjo pradžioje leidykla „Baltos lankos“ pristatė lietuvišką W. G. Sebaldo romano „Austerlicas“ leidimą (vertėja Rūta Jonynaitė).