55-asis sezonas. Atidarymas

Jaunimo teatro Didžiosios scenos rekonstrukcija. Nuotraukos autorė Laura Vansevičienė

Jaunimo teatras atidaro sceną po rekonstrukcijos. Atidarymas reiškia ne tik statybų darbų pabaigą ir naujas technines galimybes. Tai – kartu ir simbolinis įvykis. Jis ženklina teatro naują pradžią. Teatras pradės sezoną su atnaujintu repertuaru. Jo pagrindas – tarptautinį pripažinimą pelniusių režisierių Arpado Schillingo, Kirsten Dehlholm, Yanos Ross bei Gintaro Varno ir šviesaus atminimo Eimunto Nekrošiaus spektakliai, taip pat talentingų jaunų menininkų Olgos Lapinos, Adomo Juškos, Kamilės Gudmonaitės darbai. Teatras atsidaro išgryninęs savo tapatybę. Tai – siekis būti moderniu repertuariniu teatru su šiuolaikinio scenos meno tendencijas reprezentuojančiais meistrų pastatymais ir jaunųjų lietuvių talentų darbais. Jį išreikš įvairus ir intensyvus 55-asis teatro sezonas.

Teatras atvers duris su lietuvių publikai pažįstamo, vieno ryškiausių prancūzų režisieriaus Erico Lacascade premjera pagal Lietuvoje nestatytą jo tėvynainio Jeano Genet pjesę Balkonas.

Jeanas Genet į XX a. kultūros istoriją įėjo kaip dramaturgas, politinis aktyvistas, eseistas, rašytojas ir poetas. Prieš tapdamas garsiu menininku, jis buvo valkata ir nusikaltėlis. Iš šios patirties gimė pagrindiniai Genet kūriniai Vagies žurnalasTarnaitėsGėlių Dievo motinaBalkonas. Vos pradėjęs rašyti, Genet nebegrįžo į praeitį. Tačiau jos dėka jis tapo tuo, kuo tapo. Apie jokį kitą XX a. menininką neparašyta tokia studija, kaip Jean Paul Sartre‘o Šventasis Jeanas GenetAr galėtumėt žvelgti į pasaulį ramiai ir prisiimti atsakomybę už savo žvilgsnį nepaisant to, ką išvysite. Ši Genet frazė galėtų nusakyti jo kūrybos credo. Pjesė Balkonas – vienas geriausių pavyzdžių.

Lacascade Balkono sumanymas – vakaro nuotykis. Jis apims skirtingas Jaunimo teatro erdves. Spektaklio kūrėjai žada vakarui teatrą paversti Le Balcon – vieta, į kurią ateinama praleisti laiko su laisvo elgesio merginomis. Ir trumpam užmiršti savo socialinius vaidmenis bei pareigas. Kas yra vaidmuo ir koks už jo slepiasi žmogus? Ypač kai kalbam apie aukščiausius valdžios vaidmenis. Šį klausimą kels Balkono kūrėjai iš už Le Balcon širmų. Spektaklyje vaidins didelis būrys skirtingų kartų Jaunimo teatro, Lietuvos nacionalinio dramos teatro, OKT-Vilniaus miesto teatro ir kitų aktorių.

Lietuvių publikai neblogai žinomas suomis Kristianas Smedsas atvyksta užbaigti prieš dešimtmetį pradėtą unikalų projektą pagal Čechovo Vyšnių sodą. Būrys skirtingų kartų lietuvių teatro kūrėjų kartu su režisieriumi tada sukūrė įvykį, pasakojantį apie teatro bendruomenę, jos santykį su sparčiai kintančiu mūsų gyvenimo laiku ir erdve. Ta pati kūrybinė komanda, anuomet pradėjusi šią kūrybinę kelionę sename vasarnamyje, ją užbaigs naujoje Jaunimo teatro scenoje. Vyšnių sodas. Paskutinis kirtis įvyks vieną kartą.        

Jaunimo teatras neįsivaizduojamas be Eimunto Nekrošiaus vardo. Simboliška, kad paskutinis režisieriaus čia sukurtas spektaklis Cinkas (Zn) po ilgametės pertraukos vėl išvedė jaunimteatrį į tarptautinius vandenis. Šįmet spektaklis gastroliuoja Neapolyje, Liubline, Maskvoje. Jo kelionės susijusios su Nekrošiaus atminimo tarptautiniu pagerbimu. Lapkritį Jaunimo teatras kartu su teatru Meno fortas organizuoja specialų renginį Eimuntas Nekrošius. Paskutinieji. Per jį bus parodyti paskutiniai Lietuvoje sukurti dar gyvi Nekrošiaus spektakliai, atidaryta paroda Eimunto Nekrošiaus meno fortas ir įvyks režisieriaus kūrybiniam palikimui apmąstyti skirta tarptautinė konferencija.

Taip pat lapkritį startuos projektas Black Box skirtas jauniesiems menininkams. Jį pradedame įgyvendinti kartu su partneriais Lenkijoje (teatras TRWarszawa), Vokietijoje (teatras Volksbühne Berlin) ir Suomijoje (Helsinkio menų universitetas). Iš pradžių įvyks teatre reziduojančių jaunųjų režisierių Adomo Juškos, Kamilės Gudmonaitės, Eglės Švedkauskaitės bei tarpdisciplininio meno kūrėjo Arturo Bumšteino naujų darbų tarptautinė vitrina. 2020-aisiais kai kurie iš jų bus parodyti Berlyne ir Varšuvoje. O ateinančių metų pavasarį, kartu su režisieriais Yana Ross ir Kristianu Smedsu, pristatysime jų auklėtinių, ateinančių lietuvių režisierių ir suomių aktorių bendrus darbus.    

Kol Vilniuje verkiant trūksta vaidybos aikštelių, scena dalinsimės su OKT-Vilniaus miesto teatru, teatru Meno fortas ir Lietuvos nacionaliniu dramos teatru. Savo teatro žiūrovams suteiksime galimybę pamatyti įvairius Lietuvos aktorius geriausių režisierių spektakliuose.  

55-ąjį teatro sezoną 2020-ųjų pavasarį vainikuos naujas legendinio lenkų režisieriaus Krystiano Lupos pastatymas, apie kurį paskelbsime vėliau.

Gerų ir prasmingų įspūdžių. 

Audronis Liuga
Teatro vadovas