Black Box

Jaunųjų menininkų bendradarbiavimo ir sklaidos platforma Black Box suprantama kaip pirminė klasikinė teatro matrica su aiškiomis ribomis ir taisyklėmis, galinti tapti erdve įvairiems scenos meno veiksmams – spektakliams, interaktyviems projektams, instaliacijoms, performansams, atvira eksperimentui bei meninei rizikai. Apibrėžta Black Box sąvoka suteikia jauniesiems menininkams laisvę transformuoti erdvę per kūrybos procesą. Šioje platformoje kartu su tarptautinę reputaciją pelniusiais teatrais TR Warszawa ir Volksbühne Berlin, taip pat su partneriais Baltijos šalyse – Latvijos naujojo teatro institutu ir Estijos Vaba Lava teatru – plėtojamas bendras projektas Baltic Transfer, kuriame per kūrybines dirbtuves ir (arba) sklaidos koprodukcijas siekiama didesnio jaunųjų Lietuvos talentų matomumo tarptautinėje erdvėje ir aktyvaus dalyvavimo tarptautinėje teatro bendruomenėje, gvildenant šiandien aktualias temas.

Artimiausi projektai

Šiuo metu jaunieji kūrėjai aktyviai dalyvauja tarptautiniuose projektuose, kurie iš dalies yra finansuojami Baltijos Kultūros Fondo. Vasario 8-10 dienomis režisierius Adomas Juška lankėsi teatro Vaba Lava organizuojamoje jaunųjų kūrėjų vitrinoje Taline. Vitrinos metu vyko diskusija apie Baltijos šalių teatro praeitį ir ateitį, buvo kalbama apie Baltijos regiono scenos menus kuriančių meninininkų bendradarbiavimo strategijas iš jų pačių pozicijos. Taline režisierius turėjo galimybę susipažinti su prodiuseriais bei kūrėjais iš kitų Baltijos regiono šalių, susipažinti su Estijos teatro scena bei netradicinėmis teatro erdvėmis.

Kovo 26-28 dienomis režisierės Kamilė Gudmonaitė ir Eglė Švedkauskaitė turėtų dalyvauti renginyje Baltic Transfer to Warsaw, kuris yra įžanga į Varšuvos teatre TR Warszava 2020 m. lapkričio mėnesį vyksiantį festivalį Baltic Transfer.  Kovo mėnesį turėjusio įvykti renginio metu šeši teatro menininkai iš Lietuvos, Latvijos ir Estijos būtų dalyvavę susitikimuose su Lenkijos menininkais, kuratoriais bei teatro institucijų vadovais. Šitokiu būdu kūrėjams būtų buvusios suteiktos galimybės plėsti ryšių tinklą, diskutuoti apie menines praktikas bei pamatyti naujausius savo kolegų iš Lenkijos darbus vitrinoje Generation After: Risky Project, kuri yra jungtinė Varšuvos teatrų iniciatyva, organizuojama teatro Nowy Teatr. Dėl COVID- 19 pandemijos renginys neįvyko. Planuojama, kad lapkritį vyksiančiame festivalyje režisierės pristatys savo darbų eskizus. 

Berlyno Volksbühne teatre gegužės 27 – 31 dienomis vyks festivalis POSTWEST. Kartu su Volksbühne teatru festivalį organizuoja ir partneriai iš Rytų Europos šalių, tarp kurių – ir Jaunimo teatras. Jaunimo teatrą festivalyje atstovauja viena naujausių teatro premjerų – jaunos režisierės Eglės Švedkauskaitės spektaklis Žmogus iš žuvies pagal vienos progresyviausių ir įdomiausių jaunosios kartos rusų dramaturgės Asios Vološinos pjesę.

2020 metų rudenį planuojama, kad Jaunimo teatre reziduojantys jaunieji kūrėjai dalyvaus Rygos New Theatre Institute organizuojamose kūrybinėse dirbtuvėse.

Black Box vitrina

2019 metų lapkričio 5–9 dienomis Jaunimo teatras kvietė į jaunųjų menininkų spektaklių bei eskizų vitriną. Black Box vitrinos metu buvo parodyti du naujausi jaunųjų režisierių spektakliai – režisierės Kamilės Gudmonaitės dokumentinis garso spektaklis Sapnavau sapnavau ir Eimunto Nekrošiaus mokinio Adomo Juškos naujausias darbas Fikcijos. Taip pat buvo pristatyti keturių naujų rengiamų darbų eskizai: šio sezono teatro rezidentų Eglės Švedkauskaitės Žmogus iš žuvies, Ievos Kaniušaitės Mama skaitymai pagal rusų dramaturgės Asios Vološinos pjeses, Adomo Juškos Miego brolio skaitymai bei garso menininko Arturo Bumšteino eksperimentinis audiopasirodymas Kalkwerkas. Skaitymo grupė.

 

Iliustracijos autorė Medilė Šiaulytytė